مقالات

باتری پشتیبان-battery backup

باتری پشتیبان-battery backup

باتری پشتیبان-battery backup

باتری پشتیبان-battery backup یک باتری پشتیبان، و یا تامین برق اضطراری (یو پی اس)، در درجه اول مورد استفاده برای ارائه یک منبع قدرت پشتیبان برای قطعات سخت افزاری مهم کامپیوتر رومیزی است.

در اغلب موارد، آن قطعات سخت افزاری شامل جای کامپیوتر اصلی و مانیتور هستند، اما دستگاه های دیگر نیز می توانند به یک یو پی اس برای برق اضطراری و پشتیبانی متصل شوند، البته بسته به اندازه یو پی اس.

علاوه بر بازی کردن به عنوان یک نسخه پشتیبان به هنگام قطع برق، بسیاری از دستگاه های دارای باتری پشتیبان همچنین به عنوان قدرت “تهویه مطبوع” عمل می کنند با تضمین این که جریان الکتریکی به کامپیوتر و لوازم جانبی شما عاری از کاهش یا موجی شدن باشد.

اگر کامپیوتر یک جریان ثابت برق دریافت نکند، آسیب می تواند اتفاق بیفتد و اغلب نیز رخ می دهد.

در حالی که یک سیستم یو پی اس یک قطعه مورد نیاز از یک سیستم کامپیوتری کامل نیست، داشتن یکی به عنوان بخشی از کامپیوتر شما همیشه توصیه می شود. نیاز به یک منبع قابل اعتماد از برق اغلب نادیده گرفته می شود.

منبع تغذیه اضطراری، منبع برق اضطراری، یو پی اس بر روی خط، یو پی اس آماده به کار، و یو پی اس نام های مختلف برای یک باتری پشتیبان هستند.

تولید کنندگان محبوب یو پی اس شامل APC، Belkin، CyberPower، Tripp Lite، و Ultra، در میان بسیاری دیگر هستند.

باتری های پشتیبان: آنها شبیه چی هستند و به کجا می روند

باتری پشتیبان بین قدرت برق (قدرت از پریز) و قطعات کامپیوتر قرار می گیرد. به عبارت دیگر، کامپیوتر و لوازم جانبی به باتری پشتیبان متصل می شوند و باتری پشتیبان به دیوار متصل می شود.

دستگاه های یو پی اس در بسیاری از اشکال و اندازه ها آمده اند اما اغلب مستطیل شکل و ساده در نظر گرفته شده اند برای قرار گرفتن بر روی زمین در نزدیکی کامپیوتر.

همه باتری های پشتیبان بسیار سنگین هستند به دلیل اینکه باتری ها در داخل قرار گرفته اند.

یک یا چند باتری در داخل یو پی اس برق را برای دستگاه های متصل به آن فراهم می کند، زمانی که برق از پریز دیگر در دسترس نیست. باتری ها قابل شارژ و اغلب قابل تعویض هستند، و ارائه دهنده یک راه حل بلند مدت برای کار کردن سیستم کامپیوتر شما می باشند.

جلوی باتری پشتیبان معمولا یک سوئیچ برق برای روشن و خاموش کردن دستگاه وجود دارد، و همچنین گاهی اوقات یک یا چند دکمه اضافی وجود دارد که وظایف مختلفی را انجام می دهند. واحدهای باتری پشتیبان دارای قابلیت های زیاد نیز اغلب دارای صفحه نمایش ال سی دی هستند که نشان دهنده اطلاعاتی از قبیل اینکه چقدر باتری ها شارژ هستند، چقدر برق مورد استفاده قرار می گیرد، و غیره، می باشد.

در عقب یو پی اس یک یا چند پریز وجود دارد که تهیه نسخه پشتیبان از باتری را فراهم می کند. علاوه بر این، بسیاری از دستگاه های باتری پشتیبان همچنین دارای حفاظت از موج در پریزهای اضافی و گاهی اوقات حتی حفاظت از اتصالات شبکه، و همچنین تلفن و خطوط کابل می باشند.

دستگاه های باتری پشتیبان با درجات مختلفی از توانایی پشتیبان گیری ساخته شده اند. برای تعیین اینکه شما به یو پی اس چقدر قدرتمند نیاز دارید، ابتدا از ماشین حساب افراطی منبع تغذیه (the eXtreme Power Supply) برای محاسبه میزان وات مورد نیاز کامپیوتر خود استفاده کنید. این عدد به دست آمده را با میزان وات مورد نیاز برای دستگاه های دیگری که شما به باتری پشتیبان وصل می کنید، اضافه کنید. سپس این مقدار کل به دست آمده را با تولید کننده یو پی اس چک کنید تا برآورد زمان اجرای باتری هنگامی که برق را از دیوار می کشید، را تخمین بزنید.

یو پی اس بر روی خط در مقابل یو پی اس آماده به کار

دو نوع یو پی اس مختلف وجود دارد: یو پی اس آماده به کار یک نوع باتری پشتیبان است که شبیه به یک منبع تغذیه بدون وقفه بر روی خط می باشد اما به سرعت وارد عمل نمی شود.

روشی که یو پی اس آماده به کار کار می کند با نظارت بر برقی است که به باتری پشتیبان عرضه می شود و نه تعویض باتری تا زمانی که یک مشکلی را تشخیص می دهد (که می تواند ۱۰-۱۲ میلی ثانیه طول بکشد). از سوی دیگر، یو پی اس بر روی خط، همیشه برق به کامپیوتر ارائه می دهد، که بدین معناست که آیا یک مشکل شناسایی شده است یا نه، باتری همیشه منبع برق کامپیوتر است.

شما می توانید جوری به یک یو پی اس بر روی خط فکر کنید که انگار آن یک باتری در لپ تاپ است. هنگامی که یک لپ تاپ به پریز برق متصل است، برق ثابت را از طریق باتری می گیرد که آن نیز یک منبع ثابت از برق را از طریق دیوار می گیرد. اگر برق دیوار حذف شود (مانند هنگام قطع برق)، لپ تاپ قادر است روشن باقی بماند به دلیل باتری موجود در آن.

واضح ترین تفاوت دنیای واقعی بین دو نوع سیستم های پشتیبان باتری این است که، با توجه به اینکه باتری دارای برق کافی است، یک کامپیوتر اگر به یک یو پی اس بر روی خط متصل باشد هنگام قطع برق خاموش نمی شود، اما اگر به یک یو پی اس آماده به کار وصل شود که به قطع برق به اندازه کافی سریع پاسخ نمی دهد، ممکن است برق از دست بدهد (حتی اگر فقط برای چند ثانیه باشد) اگر چه سیستم های جدیدتر می توانند مسئله برق را به سرعت ۲ میلی ثانیه تشخیص دهند.

با توجه به مزیتی که الان توصیف شد، یک یو پی اس بر روی خط به طور معمول گران تر از یک یو پی اس خط تعاملی است.

اطلاعات بیشتر بر روی پشتیبان گیری باتری

برخی از سیستم های باتری پشتیبانی که شما پیدا می کنید ممکن است بی معنی به نظر برسند، به این دلیل که آنها فقط چند دقیقه برق را تامین می کنند. اما چیزی که باید در نظر بگیرید این است که حتی با ۵ دقیقه برق اضافی، شما می توانید با خیال راحت هر فایل بازی را نجات دهید و کامپیوتر را برای جلوگیری از آسیب های سخت افزاری و یا نرم افزاری خاموش کنید.

چیز دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که چقدر ناامید کننده است برای کامپیوتر شما که بلافاصله خاموش شود هنگامی که برق حتی برای چند ثانیه قطع می شود. با کامپیوتر متصل به یک یو پی اس بر روی خط، چنین رویدادی حتی ممکن است مورد توجه قرار نگیرد چون باتری در حال انتقال برق قبل، در طول و پس از قطع برق می باشد.

اگر لپ تاپ شما تا به حال به خواب رفته و یا خاموش شده بر روی شما بعد از اینکه شما استفاده از آن را برای مدتی متوقف کرده اید، اما این موضوع تنها زمانی بوده که آن به برق متصل نبوده است، یعنی شما با این واقعیت که دستگاه های باتری می توانند متفاوت از دسکتاپ ها رفتار کنند، آشنا هستید. این امر به دلیل گزینه های برق موجود در سیستم عامل است.

شما می توانید چیزی شبیه به این را در یک کامپیوتر رومیزی که از یک یو پی اس استفاده می کند، تنظیم کنید (اگر یو پی اس قادر به اتصال از طریق USB است) به طوری که کامپیوتر به حالت خواب زمستانی برود و یا با خیال راحت خاموش شود اگر با قدرت باتری در طول زمان قطع برق جایگزین شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *