مقالات

تویوتا و خودروهای برقی

تویوتا و خودروهای برقی

تویوتا و خودروهای برقی

تویوتا و خودروهای برقی شاید برای شما هم مثل من جالب باشد که بخواهید بدانید که تویوتا از چه استراتژی برای خودروهای برقی استفاده میکند؟ به همین منظور امروز تصمیم گرفتم در این خصوص اطلاعاتی که داشتم را با شما در میان بگذارم.

شرکت تویوتا با وجود اینکه جز کمپانی های برجسته تولید خودرو می باشد اما تاکنون در زمینه ساخت خودروهای برقی سیاست گذاری مشخصی نداشته و می توان اینطور استنباط کرد که از رقبای خود جا مانده است.

چندی پیش شیگکی تراشی مدیر بخش تحقیق و توسعه تویوتا بالاخره پس از تعللی که این شرکت خودروساز در این سال ها داشته است از استراتژی خود برای برقی سازی محصولاتش پرده برداری کرد. که طبقه این استراتژی بنا شده است تا سال 2025 میلادی به فروش 5.5 میلیون خودروی برقی و هیبریدی بپردازد و از دیگر مواردی که در این استراتژی عنوان شده است توسعه باتری های جامد تا پیش از المپیک تابستانی توکیو است.

برای تعریف باتری جامد اگر بخواهم بطور خلاصه عنوان کنم باید بگویم که این باتری های دارای امنیت بالاتری هستند و می توانند انرژی بیشتری در خود ذخیره کنند و تفاوت اصلی که بین باتری های لیتیوم یون که در حال حاضر به طور گسترده ای استفاده می شوند با باتری های حالت جامد؛ این است که اولی با استفاده از یک محلول مایع الکترولیتی به جاری کردن جریان الکتریکی می پردازد، در حالی که باتری های حالت جامد برای این کار از یک الکترولیت جامد بهره می برند. الکترولیت باتری ، یک ترکیب شیمیائی رسانا است که اجازه می دهد تا جریان الکتریکی بین آند و کاتد برقرار شود. باتری حالت جامد هم به همان شیوه ی باتری های لیتیوم یونی فعلی کار می کند، اما این تغییر در مواد تشکیل دهنده ی باتری است که موجب تغییر برخی از ویژگی های باتری، از جمله حداکثر ظرفیت ذخیره سازی، زمان شارژ، اندازه و ایمنی آن می شود.

تراشی در این باره گفته است که تمایل داشتن برای انجام یک کار به تنهایی کفایت نمیکند بلکه شرکت تویوتا قادر به تحقق آن خواهد بود و قطعا تا زمان برگزاری بازی های المپیک در سال آینده نسبت به عرضه حتمی باتری های جامد به عموم اطمینان داد.

ماشین هایی مجهز به باتری (هیبریدی و تمام الکتریکی) نقشی حیاتی در آینده نزدیک تویوتا ایفا خواهند کرد. اولین مدل تمام الکتریکی این کمپانی سال آینده به بازارهای جهانی تزریق خواهد شد. این خودرو در واقع همان نسخه برقی C-HR است که در چین با نام Izoa نیز به فروش می رسد.

به غیر از C-HR برقی، تویوتا خود را برای معرفی یک مینی خودروی برقی مخصوص بازار ژاپن آماده می کند. این مینی کار دو نفره توانایی پیمایش 100 کیلومتر مسافت با یک بار شارژ را خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *