مقالات

بررسی مشکلات برقی خودرو

بررسی مشکلات برقی خودرو

بررسی مشکلات برقی خودرو

بررسی مشکلات برقی خودرو از بین تمام مشکلاتی که برای ماشین همگی ما پیش میاد مشکلات برقی خودرو پیچیدگی های مخصوص به خودش را دارد که در برخی موارد حل این مشکلات بسیار سخت است. چون متعلقات مربوط به خودرو پیش روی چشم شماست ولی غالبا از حل و فصل آن عاجزیم.

معمولا زمانی که برق خودرو به طور ناگهانی قطع و مجدد وصل می شود بدون شک مشکل از باتری و دینام شما خواهد بود که در این مقاله سعی بر این است که چند مشکل رایج در خصوص باطری ماشین را با هم بررسی کنیم. امید است که مورد رضایت شما عزیزان قرار گیرد.

به نظر شما زمانی که رادیو یا چراغ های جلوی خودرو ناگهان خاموش شود ما باید به بررسی چه قسمت هایی بپردازیم؟

زمانی که سر باتری ها و یا محل اتصال سیم ها شل شده باشد می تواند منجر به قطع و وصل شدن برق خودروی شما گردد. پس دست به کار شوید و نقاط اتصال باتری را بررسی و کنترل کنید.
حالا به نظر شما از کجا علت بروز مشکل را تشخیص دهیم؟

همانطور که خودتان واقف هستید در خودروهای بنزینی و دیزلی ، دو منبع تغذیه الکتریکی : باتری و دینام وجود دارد.

باتری انرژی الکتریسیته را ذخیره نموده و وظیفه ی آن روشن کردن موتور و وظیفه دینام هم تأمین برق مورد نیاز تمامی ادوات و تجهیزات الکتریکی خودرو هنگام روشن بودن موتور است.

به همین دلیل است که نصب دینام قوی تر موجب کارآیی بیشتر هنگام روشن بودن موتور است.

اگر هنگام رانندگی ، ناگهان متوجه شوید که همه چیز به یکباره از کار افتاده است ، نه چراغ سقفی ، نه رادیو و نه هیچ وسیله دیگری روشن نمی شوند ، بدان معنی است که به هیچ یک از این ادوات برق نمی رسد.

در صورتی که موتور خودرو هم خاموش شود ، پس سیستم جرقه زنی موتور هم برق دریافت نمی کند. وقتی که همه چیز مجدداً شروع به کار می کند ، یعنی مشکل لحظه ای به وجود آمده و مرتفع شده است و انرژی الکتریکی به مدار بازگشته است. ولی چه عاملی ممکن است باعث بروز قطع موقت جریان گردد؟

کابل باتری یا اتصال نامناسب

همیشه اولین جایی که باید به آن مشکوک شوید سر باتری است ، هم به این دلیل که احتمال مقصر بودن آن زیاد است و هم به این دلیل که بررسی کردن آن راحت است. اگر هریک از سر باتری های قطب مثبت یا منفی شل شده باشند به راحتی می توانید آنها را محکم نمایید. در صورتی که روی سر باتری ها سولفاته زیادی مشاهده کردید ، هم سر باتری ها و هم گیره سر کابل ها را از رسوبات و سولفاته به خوبی تمیز نموده و سپس سر باتری ها را محکم سر جای خود متصل کنید. برخی مواقع فیوز اصلی هم می تواند عامل بروز چنین مشکلاتی باشد ، هرچند فیوزها معمولاً بعد از سوختن دوباره سالم نمی شوند و قطع و وصل شدن برق را به سختی میتوان گردن فیوز های اصلی انداخت

بررسی سوئیچ خودرو

مقصر احتمالی بعدی برای قطع و وصلی برق ماشین میتواند مربوط به سوئیچ خودرو باشد که این معقوله از مرحله شل بودن سر باتری ها پیچیده تر است و نیاز به یک متخصص فنی در این زمینه دارد

بررسی باتری و دینام

هرچند چنین مشکلاتی (قطع و وصل شدن برق خودرو) معمولاً توسط باتری و یا دینام به وجود نمی آیند ، احتمال اندکی وجود دارد که دینام شما روزهای آخر عمرش را سپری می کند. ممکن است مشکل از آنجا باشد که دینام قادر به تأمین جریان مورد نیاز نبوده و به این دلیل سیستم برق خودرو مجبور به استفاده از انرژی باتری می شود ، تا جایی که باتری کاملاً خالی شده و همه چیز از کار می افتد. به ندرت اتفاق می افتد که دینام مجدداً شروع به کار کرده و سیستم برق خودرو دوباره به راه می افتد.

متاسفانه روش راحتی برای تست کردن سیستم شارژ خودرو در خانه وجود ندارد. در این گونه موارد بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که خودرو را به تعمیرگاه یا فروشگاه لوازم یدکی که تجهیزات مورد نیاز را داشته باشد منتقل نمایید تا وضعیت باتری و جریان خروجی دینام را بررسی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *