مقالات

باتری یو پی اس UPS چیست

باتری یو پی اس UPS چیست

باتری یو پی اس UPS چیست

باتری یو پی اس UPS چیست مخفف عبارت Uninterruptible Power Supply ، به مفهوم منبع تامین کننده انرژی بدون تاخیر است.
یو پی اس یک منبع تغذیه الکترونیکی است که وظیفه مهم آن ، تامین بدون تاخیر انرژی مورد نیاز بار مصرفی می باشد ، این سیستم(UPS) بین برق شهر و دستگاه مصرف کننده قرار میگیرد؛ علاوه بر ثابت نگهداشتن و تنظیم برق شبکه مانع از نفوذ نویز و اختلالات شبکه به وسایل حساس مصرف کننده می گردد. همچنین یو پی اس به عنوان یک منبع انرژی بدون تاخیر با استفاده از انرژی ذخیره شده در باطری ، برق مورد نیاز دستگاه مصرف کننده را تامین می نماید .

باتری یو پی اس UPS چیست

درحقیقت استفاده از یک انرژی پشتیبان مانند سیستم تامین انرژی بدون تاخیر (UPS) شما را قادر میسازد که بر بسیاری از مشکلات ناشی از قطع برق شهر چیره شوید و همچنین بتوانید از دستگاههای حساس در برابر قطع کلی برق نگهداری بعمل بیاورید. شما می توانید با استفاده از سیستم UPS از تخریب و یا از دست دادن اطلاعات جلوگیری کنید.
از مهمترین عملکردهای یو پی اس هنگامی می باشد که برق شهری قطع می شود که بلافاصله و بدون تاخیر دستگاه یو پی اس وارد مدار می شود و برق مصرفی لازم را تامین می نماید به نحوی که نیازی به خاموش کردن دستگاه مورد استفاده نیست. سیستم یو پی اس وظیفه حفاظت از وسایل الکتریکی حساس در مقابل نوسانات برق را دارد و این سیستم از تعمیرات و از خسارت مالی جلوگیری به عمل می آورد. در واقع یو پی اس علاوه بر نگهداری از دستگاه های الکتریکی حساس، در ضمن اینکه جریان برق را ثابت و تقویت میکند؛ به آنلاین ماندن برنامه های حساس کمک زیادی هم می نماید .

باتری یو پی اس UPS چیست

با توجه به اینکه روشهای نسبتاً کم هزینه بسیاری را جهت تامین سطوحی از نگهداری در مقابل مشکلات برق شهری برای دستگاههای مصرفی می توانید به کار گیرید، هیچ یک از آنها نمی توانند به خوبی یک دستگاه یو پی اس سیستم شما را در مقابل مشکلات برق شهر نگهداری کنند.
زمانی یو پی اس ها به عنوان یک سیستم گران قیمت ارزیابی می شدند اما امروزه با توجه به گران قیمت بودن دستگاههای مصرفی از نظر سخت افزاری و یا اطلاعات و داده ها، تحمل این هزینه جهت تهیه و تامین یک سیستم یو پی اس کاملا مقرون به صرفه و می ارزد. استفاده از یک انرژی پشتیبان همانند سیستم یو پی اس علاوه بر کمک به حل مشکلات ناشی از قطع شدن جریان برق، و نگهداری دستگاههای مصرفی در برابر قطع کلی برق را نیز فراهم می سازد.

دستگاه یو پی اس دارای فیلترهای الکترونیکی بوده که باعث رفع نویزها و نوسانات برق شهری می شود و نگهداری از مصرف کننده ها را در مقابل رعد و برق و ولتاژ بالا بعهده دارد و جریان برق در یک سطح و با شکل موج ثابت به مصرف کننده ارسال می کند . یو پی اس هایی که برای کاربردهای معمولی استفاده میشوند از نوع آلاین با باتری تک سلولی سرب -اسید و یا نیکل -کادمیوم و توان ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ آمپر متراند که قیمت ۵۰۰ تا ۱ میلیون تومان را دارند. UPS های بزرگتر دارای انرژی بیشتر و همچنین کیفیت برق خروجی بالاتر هستند. یوپی اس ها در انواع گوناگون و اندازه های متفاوتی وجود دارند.

انواع مختلفی از UPS وجود دارد که قدرت آن در باطری و در مدار مورد استفاده با هم مختلف است .یکی از انواع یو پی اس ها؛ UPSهای مدار انلاین می باشند که امروزه بصورت غالب از UPSهای مدار آنلاین استفاده می شود چرا که می توانند درجه نگهداری مطلوبی را فراهم سازند. احتمال بروز اتصال کوتاه و یا شارژ ناگهانی برق در مدار و یا هر نوع خطر برقی دیگر در یک UPS استاندارد و با کیفیت صفر است لذا یو پی اس ها از درجه امنیت خوبی هم برخوردارند . واحد اندازه گیری UPS ، توان یا حاصل ضرب ولتاژ در جریان خروجی می باشد.

هر چه اینورتر یک دستگاه یو پی اس قویتر باشد توان و قدرت یو پی اس بیشتر می شود. به عبارت دیگر می توان تعداد و انرژی دستگاههای بیشتری را پشتیبانی نمود از طرفی هرچه باطری های به کار رفته در یو پی اس از ظرفیت بیشتری برخوردار باشند ، زمان برق دهی در زمان قطعی برق شهر بیشتر خواهد شد. UPS های مختلف دارای ویژگی های مختلفی مانند اخطارهای هشدار در زمان بروز خطا یا اضافه بار ، نرم افزار کنترل کامپیوتر به منظور ذخیره کردن اطلاعات و خاموش کردن کامپیوتر و امکانات دیگر می باشند.

UPSهای کوچک معمولاً درون خود، یک باتری دارند که در زمانی که برق شهری متصل است آن را شارژ می کنند و هنگام قطع برق یا افت ولتاژ برق ورودی، هنگامی که ولتاژ از یک مقدار مشخص کمتر شود، UPS به طور اتوماتیک منبع تغذیه انرژی رایانه را از برق شهر به خروجی خود در مدت زمانی حدود ۱ یا ۲ میلی ثانیه منتقل میکند و در نتیجه رایانه متوجه قطع جریان الکتریکی نمی شود و به کار خود ادامه می دهد. و در نتیجه دستگاه UPS،انرژی مورد نیاز برای تغذیه بار را از انرژی ذخیره شده در باتری ها فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *