مقالات

افزایش طول عمر باتری لیتیوم یونی

افزایش طول عمر باتری لیتیوم یونی

افزایش طول عمر باتری لیتیوم یونی

افزایش طول عمر باتری لیتیوم یونی در یکی از مقالات در خصوص باتری های لیتیوم یونی به طور کامل صحبت کردیم و نحوه کارکرد و مزیت های آن را بررسی کردیم حال در این مقاله سعی بر این است که نحوه استفاده درست از این باتری ها را شرح دهیم.

همانطور که خودتان مستحضرید از باتری های یون لیتیوم در انواع گوشی های هوشمند استفاده می شود و به نظر می رسد هیچ کدام از ما تصویر درستی از طریقه نگهداری و استفاده از آن نداریم چون از همه جا نقل قول های زیادی به گوش ما خورده است ولی از صحت و سقم آن خبر نداریم که چطور، چه زمان و چقد مجاز به شارژ کردن باتری موبایل خود هستیم! به همین خاطر تصمیم گرفتم امروز کمی در این خصوص با شما صحبت کنم و اطلاعاتی که در این زمینه داشتم در اختیار شما عزیزان قرار بدهم.

در نسل قدیمی تر تلفن های همراه از باتری های نیکل استفاده می شد که به نحوه استفاده بسیار حساس بودند که این موضوع در نسل جدید تلفن های همراه با باتری های یون لیتیومی به چشم نمی خورد. البته کارکرد نادرست از این باتری ها هم منجر به کاهش عمر مفید باتری ها می شود. اگر تمایل دارید با استفاده درست از این باتری ها برای شما سال ها کار کنند پس با ما همراه شوید!

توصیه می شود که باتری را کاملاً خالی نکنید!

به جای آنکه همیشه اوقات باتری لیتومی خود را کاملاً خالی کنید، بهتر است قدری که انرژی ذخیره شده آن کاهش یافت، کمی آن را شارژ و دوباره استفاده نمایید در حالت ایده آل تخلیه باتری تا 50 درصد برای سلامت این قطعه بهتر از تخلیه های بسیار کم یا بسیار زیاد است. پس از این به بعد اگر امکانش برایتان وجود داشت نگذارید شارژ باتری موبایل شما تا انتها مصرف شود و در عوض وقتی میزان شارژ باتری شما به حدود ۵۰ درصد رسید آن را به برق متصل نموده و شارژ نمایید.

باتری را کاملاً شارژ نکنید!

علی رغم اینکه بسیاری از کاربران در زمان شارژ، باتری لیتیومی خود را صد درصد شارژ می کنند، نیازی به این کار نیست. بهتر است به قانون 40 تا 80 درصدی بسنده کنید و همیشه در همین محدوده باتری را شارژ یا مصرف کنید. چرا که چنین رویکردی می تواند به افزایش طول عمر باتری شما بیانجامد. اگر احیاناً باتری را تا 100 درصد شارژ کردید، بهتر است سریعاً دوشاخه را از پریز جدا کنید.

یکبار در ماه باتری را کاملاً تخلیه کنید!

شاید عجیب به نظر برسد، اما علی رغم اینکه نباید همیشه باتری های لیتیومی را صد درصد خالی کرد، لازم است تا ماهی یک بار باتری خود را کاملاً خالی کنید.

باتری را خنک نگه دارید!

اغلب ما از این موضوع اطلاع درستی نداریم که دمای بالا می تواند به سلامت باتری لطمه بزند. دقیقاً مانند پردازنده ها که دمای زیاد آنها را اذیت کرده و از عمر مفیدشان می کاهند، باتری ها نیز به این شرایط حساس هستند.

باوجود تمام این توصیه ها اگر در شرایطی قرارگرفتید که مجبور به نقص موارد فوق شدید، مثلاً باتری کاملا تخلیه شد یا اینکه پیش از مسافرت و عدم دسترسی به برق باتری را کاملاً شارژ کردید، نگرانی به دل راه ندهید و وسواسی نشوید. در ذهن داشته باشید که این باتری چند سالی به شما خدمت خواهد کرد و بعد از سپری شدن عمر مفید به هر حال از کار می افتد. تمام راهکارهای بالا می تواند در دراز مدت بر این عمر مفید بیافزاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *