مقالات

یو پی اس آنلاین و آفلاین

یو پی اس آنلاین و آفلاین

یو پی اس آنلاین و آفلاین

یو پی اس آنلاین و آفلاین

یوپی اس آنلاین :

راندمان دستگاه های On Line Double Conversion :

برق شهر ( برق AC ) پس از ورود به یوپی اس ، سپس به رکتیفایر رفته و به برق DC تبدیل میشود و توان مورد نیاز ( inverter و Charger ) را کاملا تامین میکند . آنگاه بخش Inverter برق ، DC موجود را به برق AC تبدیل کرده و بعد از فیلتر انرابه خروجی یو پی اس انتقال میکند. اصطلاحاً برق AC به DC ومجددا به AC تبدیل می شود و اینگونه برق ورودی به یو پی اس و برق خروجی از یوپی اس نسبت به هم %۱۰۰ جدا شده می باشند .

پس دایماً این نوع یو پی اس ( یو پی اس انلاین ) همیشه فعال بوده و در تمامی ساعات کاری ، عمل فوق بصورت مرتب انجام شده و هرگز برق شهر بصورت مستقیم به مصرف کننده ها متصل نمیشود و مصرف کننده ها بصورت مداوم از برق سینوسی و سالم که بوسیله اینورتر دستگاه یو پی اس ساخته شده استفاده می کنند .

از جمله مهمترین ماهیت های سیستم یوپی اس انلاین ، بدینگونه است که برق توسط رکتیفایر از AC به DC و بعدا توسط اینورتر از DC به AC تبدیل شده لذا اختلالات برق شهر به مصرف کننده انتقال نمی شود .

دیگر ویژگی این یو پی اس های انلاین :

  • داشتن توان های فنی بیشتر
  • محدوده گسترده تر برای ولتاژ ورودی برق شهر
  • رگولاسیون خروجی مناسب تر برای ولتاژ و فرکانس ( تحمل اضافه بار بیشتر می باشد که نهایتاً Reliability بالاتری را نسبت به یو پی اس های آفلاین ایجاد می کند )

پس بنابراین بخاطر این ویژگی های می باشد که یو پی اس های انلاین را برای مراکز حساس مورد استفاده قرار می دهند ( شبکه های وسیع رایانه ای ، Main Frame ، سیستم های حساس پزشکی ، مراکز مخابراتی و سرور های بسیار حساس ) و همینطور یوپی اس های توان بالا (۳فاز) همگی باید از نوع آنلاین باشند .

در اماکنی که برق شهری دارای نوسانات بسیار زیاد ولتاژ بوده و برق شهر بصورت سریع قطع میشود نیز از دستگاه های online استفاده می شود .

با توجه به تکنولوژی سیستم های online، این یو پی اس ها می توانند تمامی ۹ مشکل برق شهر را برطرف نموده و برقی کاملا سالم و پاک را در اختیار مصرف کننده قرار دهند.

نکته:

در این تکنولوژی باتوجه به کاکرد دائمی و همیشگی inverter محدودیتی برای کار این قطعه وجود داشت که در تکنولوژی یو پی اس های انلاین کاملا برطرف شده و دیگر هیچ محدودیت زمانی برای پستیبانی های با زمان زیاد وجود نخواهد داشت.

یو پی اس آفلاین :

در یو پی اس های افلاین مصرف کننده از مسیر By pass برق دریافت می کند.(برق شهر ورودی مستقیما به مصرف کننده ها وصل است) و اگر تغذیه مسیر By pass قطع شده و یا ولتاژ آن بیرون از تنگنا مجاز و قابل قبول قرار بگیرد مسیر اینورتر جانشین می گردد.با توجه به طرز ساخت اینورتر یو پی اس ، که فقط در موارد ویژه روشن شده و در بقیه مدت ها خاموش است.این قطعه دارای محدودیت زمان عملکرد می باشد .

اگر ولتاژ ورودی برق شهر ( ولتاژ By pass ) از حد تعریف شده خارج یا کلا قطع گردد ،اینورتر دستگاه روشن شده و خروجی از مسیر اینورتر تامین می گردد . اماده به کار شدن اینورتر، زمانی بین ۲ تا ۱۰ میلی ثانیه طول می کشد که سیستم های سویچ یارهنگ معمولی ان را تحمل و قطع نمی شوند.

در طی عملکرد عادی یو پی اس هر اختلال که در حد تعریف شده ورودی دستگاه یوپی اس باشد به مصرف کننده ها انتقال میشود.هر چند در یوپی اس های با این تکنولوژی در مسیر By pass بوسیله ترانس موجود ، افزایش و کاهش ولتاژ تا حدی تامین می شود ( که اصطلاحا به ان استابیلایزر انتساب می شود) ولی با توجه به مشکلات برق شهر ، با این تکنولوژی تنها دو ایراد از مشکلات برق شهر رفع میشود.

نکته:

با افزایش قدرت شارژر در دستگاه های افلاین میتوان حد و حدود جریان شارژر را رفع کرد، ولی به علت نوع ساختار اینورتر امکان عرضه زمان های پشتیبانی به صورت نامحدود و طولانی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *