مقالات

چی کار کنیم که ولتاژ تجهیزات برقی ثابت بماند

چی کار کنیم که ولتاژ تجهیزات برقی ثابت بماند قطعا برای شما هم پیش آمده است که در هنگام استفاده از تجیهزات برقی خود متوجه شده باشید که ولتاژ آن ها نوسان دارد و ثابت نمی مانند و بدون شک این سوال برایتان پیش آمده است که چی کار کنیم که ولتاژ تجهیزات برقی ثابت بماند؟

ثابت نگه داشتن ولتاژ

یکی از مواردی که در زمان استفاده از تجهیزات برقی دارای اهمیت می باشد ثابت نگه داشتن ولتاژ می باشد. حتما می پرسید که چرا؟

خب باید بگوییم که ولتاژ پایین مزایا و معایب خاص خود را دارد و در مقابل ولتاژ بالا نیز به همین صورت. ممکن است که تجهیزات شما نتواند میزان ولتاژ بالایی که به آن وارد می شود را تحمل کرده و از لحاظ فنی در کار شما اختلال ایجاد کند.

بنابراین نیاز است که شما از یک وسیله برای ثابت نگه داشتن ولتاژ تجهیزات خود استفاده کنید که به آن استابلایزر گفته می شود.

این روزها به علت اینکه تکنولوژی پیشرفت بسیار زیادی کرده است این امکان را به وجود آورده که میزان نوسانات جریان برق را بتوانید کنترل کنید و این کار همانطور که قبل تر هم اشاره کردیم به کمک دستگاه استابلایزر که به آن تثبیت کننده ولتاژ نیز گفته می شود انجام می شود.

تثبیت کننده ولتاژ

در مقاله های قبلی اشاره کرده ایم که استابلایزر که همان تثبیت کننده ولتاژ می باشد به چه معناست و چه کاربردی دارد.

این دستگاه در حقیقت یک دستگاه الکترونیکی می باشد که وظیفه دارد میزان جریان برق تجهیزات الکترونیکی را بدون نوسان تامین نماید. به زبان ساده تر باید بگوییم که دستگاه تثبیت کننده ولتاژ تمام نوسانات، کمبودها و یا ازدیادهای سیگنال از بین برده و فقط جریان ثابت برق را به دستگاه‌های برقی شما می‌رساند.

عملکرد دستگاه استابلایزر

درباه عملکرد این دستگاه باید بگوییم که به ماهیت جریان برق تجهیزات شما اشاره دارد. همه ما این موضوع را بخوبی می دانیم که جریان برق نوسانات خود را دارا می باشد و همیشه هم این نوسانات یکسان نمی باشند.

بنابراین کار استابلایزر این است میزان جریان برقی که شما برای تجهیزات خود نیاز دارید را تامین کند. حال برای اینکه بهتر و راحتر بتوانید به پاسخ این سوال که چی کار کنیم که ولتاژ تجهیزات برقی ثابت بماند؟ برسید می خواهیم برایتان یک مثال ساده را عنوان کنیم.

میزان عدد ثابتی که برای ولتاژ ثابت تجهیزات باید در نظر داشته باشید بین ۲۲۰ تا ۲۳۰ می باشد. حال فرض کنید که شما یک استابلایزر برای تجهیزات خانگی خود خریداری کرده اید اگر میزان ولتاز تجهیزات شما از عددهای عنوان شده بیشتر یا کمتر باشد بدون شک دچار نوسانات برقی شده اید که می توانند به تجهیزات شما آسیب برسانند.

استابلایزر خانگی تنها یک نمونه از چندین نمونه استابلایزرهای موجود در بازار می باشد. این دستگاه ها دارای انواع مختلف بسیار زیادی همچون استابلایزرهای صنعتی می باشند که می توانند تمام برق ورودی به یک ساختمان یا مجتمع صنعتی را مدیریت کنند.
تثبیت کننده ولتاژ چه کاری انجام می دهد؟

دستگاه های استابلایزر یا همان تثبیت کنندگان ولتاژ با کمک از رگولاتورهای خودکار (AVR) اقدامات لازم را بر روی تجهیزات برقی انجام می دهند. این دستگاه به اندازه ای دقیق می باشد که شما به وسیله آن می توانید به صورت دستی عددی را وارد کنید تا بتوانید میزان ولتاژ دستگاه مورد نظر خود را ثابت نگه دارید.

شاید تصور و باور این موضوع کمی سخت باشد، اما شاید بد نباشد بدانید این کار باعث می شود که کوچکترین نوساناتی که در کوتاهترین زمان ممکن رخ می دهند را بتوانید شناسایی کنید و از آسیب دیدن تجهیزات خود پیشگیری کنید.

دلیل استفاده از دستگاه استابلایزر

تا به اینجا عنوان کرده ایم که چطور می توانید کاری انجام دهید که میزان ولتاژ تجهیزات خود را ثابت نگه دارید و شما را در رسیدن به پاسخ این سوال که چی کار کنیم که ولتاژ تجهیزات برقی ثابت بماند؟ راهنمایی کردیم.

حال می خواهیم اشاره ای داشته باشیم به دلیل استفاده از دستگاهی که به کمک آن می توانید ولتاژ تجهیزات خود را ثابت نگه دارید یعنی دستگاه استابلایزر.

در حالت کلی تمام تجهیزات برقی که ما در زندگی روزمره خود از آن ها استفاده می کنیم چه در منزل و چه در محل کار می توانند یک جریان برق ثابت را تحمل کنند. البته این مسئله بسته به استابلایزری که شما از آن ها برای تجهیزات برقی خود استفاده میکنید می تواند متغییر باشد.

برای استابلایزرها معمولا یک تلورانس یا ضریب نوسان مشخص (۵ یا ۱۰ درصد) تعیین شده است. که تکرار آن ها می تواند عمر دستگاه شما را کاهش دهد و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهد.

بنابراین می توان عنوان کرد که دلیل استفاده از استابلایزر این است که میزان نوسانات وارد شده به تجهیزات الکتریکی را شناسایی کرده و می تواند با جلوگیری از آن ها مانع آسیب دیدن تجهیزات شما شود.

در نهایت اینکه

دستگاه تثبیت کننده ولتاژ( استابلایزر) نقش مهمی در سیستم های برق اضطراری دارد و در حقیت همان وسیله است که در ثابت نگه داشتن ولتاژ تجهیزات به شما کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *