مقالات

عوامل موثر در افزایش طول عمر باتری یو پی اس

عوامل موثر در افزایش طول عمر باتری یو پی اس

عوامل موثر در افزایش طول عمر باتری یو پی اس

عوامل موثر در افزایش طول عمر باتری یو پی اس طول عمر باتری های UPS به طور معمول،۳ تا ۵ سال  تخمین زده شده. این مدت با توجه به شرایط نگهداری باتری ها محاسبه شده است. حال این سوال پیش می آید که شرایط نگهداری چیست؟ و چه تاثیری در طول عمر باتری های UPS خواهد داشت؟ به بیان دیگر چگونه می توان اطمینان داشته باشیم که باتری های یو پی اس از  حداکثر طول عمر خود استفاده می کنند؟

سه عامل مهم در طول عمر باتری های یو پی اس تاثیر دارند عبارتند از:

  • مکان قرار گیری UPS
  • دمای محیطی
  • دفعات بهره گیری از UPS

اطلاع از موارد بیان شده میتوانید طول عمر باتری های یو پی اس را به شدت افزایش دهید.
مکان قرار گیری UPS

یو پی اس نباید در نزدیکی پنجره و یا مکان هایی که در معرض رطوبت زیادی هستند قرار بگیرد. محیط اطراف یو پی اس می بایست عاری از هرگونه غبار و یا بخارهای خورنده باشد. در مقابل دهانه های تهویه اطراف یو پی اس هیچ موانعی نباید وجود داشته باشد تا از جریان هوا به داخل UPS جلوگیری کند.
دما

دمای مطلوب یو پی اس بین 0 تا 30 درجه سانتیگراد می باشد. خارج از این محدوده باعث افت کاری و در دراز مدت، کاهش طول عمر باتری های یو پی اس خواهد شد. به عنوان یک اصل می بایست در نظر داشت که اگر محیط کاری UPS به میزان ۱۰٪ درجه از محدوده بیان شده بیشتر باشد، نزدیک به ۵۰٪ از طول عمر مفید باتری های UPS کم خواهد شد.
دفعات بهره گیری از UPS

هنگامی که منبع برق مجموعه به دلیلی از مدار خارج می شود، باتری های یو پی اس به صورت اتوماتیک در مدار قرار می گیرند. با وصل شدن برق مجموعه، این باتری های شروع به شارژ مجدد می شوند. هر چه چرخه استفاده و شارژ مجدد، بیشتر شود، عمر باتری ها نیز کوتاه تر خواهد شد.

البته چرخه استفاده لازم و غیر قابل اجتناب می باشد ولی لازم است از میزان و برخی جزئیات دفعات آن اطلاعات بهتری داشته باشیم. امروزه بسیاری از یو پی اس ها قابل تنظیم می باشند و کاربر می تواند حساسیت UPS به ضعیف شدن ولتاژ داخل شبکه را به دقت تعیین کند تا در برخی از موارد غیرضروری یو پی اس در مدار قرار نگیرد.

با توجه به توضیحاتی که ذکر شد، مشخص است که نگهداری از یو پی اس کار آنچنان سختی نیست. اگر تجهیزات UPS با دقت مدیریت و نگهداری گردد، عملکرد و طول عمر آنها نیز مطلوب خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *