مقالات

سولفاته شدن باطری ماشین

سولفاته شدن باطری ماشین

سولفاته شدن باطری ماشین

سولفاته شدن باطری ماشین یکی از مشکلات رایج باطری ماشین، سولفاته شدن باتری است که در این مقاله سعی می کنیم اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار بدهیم امیدوارم برای شما عزیزان مفید واقع شود. به دلیل کلیدی بودن نقش باطری ماشین در خودرو شما باید تا حد امکان باید از سولفاته شدن آن جلوگیری کنیم. چون باعث می گردد 50 درصد عمر مفید باتری کاهش پیدا کند.

منظور از سولفاته شدن چیست؟

همانطور که در مقاله ای در خصوص ساختار باطری ماشین در خصوص آناتومی باطری ماشین نوشتم، می توان گفت که ورقه های سربی که درون باتری جای دارند، عامل تعیین کننده سلامت باتری هستند. زمانی جریان در باتری تولید می شود که اسید سولفوریک با همین ورقه های سربی واکنش انجام دهد. هر زمان که باتری در حال تخلیه شدن باشد، سولفات موجود در باتری بر روی این ورقه های سربی جمع شده و از این رو باتری توانایی خود را برای تولید کردن جریان برق از دست می دهد. همین طور هر زمان که مولد جریان را برای شارژ مجدد در مسیر های مربوطه به حرکت در می آورد، همین سولفات های انباشته شده بر روی ورقه های سربی وارد محلول شده و عملیات شارژ را مختل می کند.

با گذشت زمان این سولفات های انباشته شده برای همیشه و به صورت دائمی به ورقه ها چسبیده و مانع از این می شوند که باتری توانایی ذخیره الکتریسیته را داشته باشد.

سولفاته شدن یک نوع واکنش مابین بخار و آب است که در این صورت است که اختلال در عملیات برق رسانی خودرو رخ داده و باتری رفته رفته ضعیف شده و در نهایت کاملا از بین می رود.
حال چگونه از سولفاته شدن باطری ماشین جلوگیری کنیم؟

این که شما بدانید باطری ماشین شما در وضعیت ناسالم به سر می برد و بتوانید با اقدامات مناسب و به موقع از آسیب رسیدن جدی به باتری جلوگیری کنید بسیار حیاتی است.

عوامل گوناگون مثل شارژ ناقص، رانندگی های مکرر در مسافت های خیلی کم، شارژهای مکرر و بیش از حد و … موجب سولفاته شدن باطری ماشین می شود.
راه های از بین بردن سولفاته :

شما می توانید مرتب با محلول جوش شیرین و آب سر باتری ها رو بشویید تا از سولفاته شدن باطری ماشین جلوگیری نمایید. برای اینکار می توانید حدودا یک قاشق جوش شیرین را در یک لیوان آب حل کنید و با استفاده از یک برس یا مسواک سرباتری ها را شسته و پس از اینکه کارتان تمام شد قسمت مورد نظر را کاملا خشک کنید.

یکی دیگر از راه های جلوگیری از سولفاته شدن باطری ماشین این است که شما پایه های قطب های منفی و مثبت باتری یعنی دقیقا همان جایی که با درپوش در تماس است با گریس چرب کنید و پس از اینکه محل مورد نظر حسابی با گریس چرب شد کمی مایع ظرف شویی ریخته تا از سولفاته شدن جلوگیری کند.

آسان ترین راه هم این است که سرپوش های لاستیکی را از بازار تهیه کرده تا از سولفاته شدن باطری ماشین خود جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *