مقالات

تقسیم بندی یو پی اس ها از لحاظ عملکرد

تقسیم بندی یو پی اس ها از لحاظ عملکرد

تقسیم بندی یو پی اس ها از لحاظ عملکرد

یو پی اس ها از نظر عملکرد داخلی به سه دسته تقسیم می شوند:

  • با عملکرد کشیک انفعالی یا آفلاین
  • با تبدیل دوطرفه یا آنلاین
  • در تعامل با خط  لاین اینتراکتیو

آماده به کار یا آفلاین

UPSهای آفلاین یا آماده به کار، با زمان نگهداری۲۰ دقیقه که گسترش ظرفیت آن معمولاً امکان پذیر نیست.

این نوع یو پی اس ها در حالت معمولی از برق شهر استفاده می کنند اما به محض قطع برق، یو پی اس وارد مدار شده و برق باتری را به برق مورد نیاز مصرف کننده ها تبدیل می کند.

یو پی اس های آماده به کار، تنها ویژگی های پایه ای را ارائه می دهد؛ مثل نگهداری کردن از مصرف کننده در برابر ولتاژهای بسیار زیاد ناخواستهٔ ورودی و شارژ باتری ها. یوپی اس های آماده به کار با تغییر جهت عبور جریان در خطِ مسیر باتری، جریان DC را از حالت عادی شارژ به حالت تهیه ولتاژ AC مورد نیاز تغییر وضعیت می دهند. در UPS آماده به کار «خارج از خط» سیستم بار به طور مستقیم توسط برق ورودی پشتیبانی می شود و مدارات قدرت تنها با استناد به ابزار قدرت تغذیه می شوند. بیشترین یوپی اس های زیر ۱ کیلو ولت آمپر از انواع خط های تعاملی یا آماده به کار هستند که معمولاً قیمت آنها ارزانتر است.

این نوع از یوپی اس ها تنها به هنگام قطع برق و به عنوان منابع جایگزین فعال می شوند به همین علت به آن ها یوپی اس با عملکرد کشیک انفعالی نیز می گویند.

یو پی اس آنلاین

این نوع یو پی اس همیشه فعال بوده و به همین دلیل قطع برق و نوسانات برق در ولتاژ خروجی آن تاثیر نمی گذارد. این مدل برق شهر را یک سو می کند و دوباره باز تولید می کند به همین دلیل به محض قطع برق و بدون هیچ گونه وقفه ی برق دستگاهها را از باتری ها تامین می کند. این مدل محبوبیت بیشتری دارند زیرا می توانند با حساسیت بیشتری نوسانات برق را کنترل کنند و از دستگاهها حساس نگهداری کنند. البته قیمت آنها گران تر نیز هستند و برای مراکز داده، تجهیزات پزشکی و… کاربرد دارند. یو پی اس های آنلاین در مدل های تک فاز و سه فاز و در توان های مختلف و با قابلیت های متفاوتی وجود دارند.

در تعامل با خط یا لاین اینتراکتیو

یو پی اس های لاین اینتراکتیو در شرایط معمولی می توانند ولتاژ خروجی را به وسیلهٔ یک ترانسفورماتور ثابت کنند. در شرایط طبیعی، تأمین خروجی در این نوع یو پی اس ها پس از تصحیح ورودی (پاک سازی ورودی از انواع نویز و احیاناً تصحیح سطح ولتاژ ورودی) انجام می پذیرد. تنها در مواقعی چون بروز نقص فنی، سرریز بار یا افزایش بیش از حد دمای یو پی اس به حالت بای پس (هنگامی که UPS در موقعیت اضافه بار قرار می گیرد و قادر به تامین انرژی دستگاهها نیست و یا اینکه یو پی اس نیاز به تعمیرات دارد و از مدار خارج می گردد ، باید مسیری وجود داشته باشد تا بار، از طریق آن ، به شبکه برق متصل گردد. به چنین مسیری در اصطلاح بای پس گفته می شود.) خواهد رفت. این نوع یو پی اس ها کیفیت و حساسیت بسیار بالایی دارند و برای دستگاههای بسیار حساس آزمایشگاهی، نظامی و… به کار می روند.

بازده این یوپی اس ها نسبت به سایر انواع یو پی اس به صورت قابل ملاحظه ای کمتر و مصرف داخلی آن ها بسته به انواع آن بین ۵ تا ۱۰برابر سایر مدلهاست. این مدل یو پی اس ها علاوه بر مصرف برق قابل توجه، به دلیل تولید حرارت داخلی چند برابری که باعث کاهش عمر خازن های الکترولیت و نیز فن های دستگاه باعث عملکرد مداوم آن ها می شود، معمولاً نسبت به مدل های دیگر از عمر کوتاه تری برخوردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *