مقالات

باتری ماشین چه مدت عمر میکند

باتری ماشین چه مدت عمر میکند

باتری ماشین چه مدت عمر میکند

باتری ماشین چه مدت عمر میکند اکثر تولید کنندگان باتری ماشین میگویند ۲ تا ۳ سال باتری عمر میکند. به طور متوسط، عمر مفید باتری های مدرن 2تا3 سال است. با این حال، اگر ماشین به درستی نگهداری شود، عمر باتری می تواند۴ تا ۵ سال هم برسد.

عمر باتری به چه چیزهایی بستگی دارد؟ چه کارهایی باعث افزایش عمر باتری میشود ؟ چه چیزهایی از باتری ماشین باید بررسی شود ؟ برای پاسخ به این سوالات لازم است که نحوه عملکرد یک باتری ماشین و نحوه دقیق کنترل آن در هنگام کار مشخص شود.

باطری ماشین چندین عمل انجام می دهد: هنگامی که شما استارت میزنید ، باتری ماشین برق را برای شروع موتور انتقال میدهد، برق را برای سیستم تهویه فراهم می کند، موتور روشن میشود، در هنگام خاموش شدن موتور، سیستم تهویه هوا و دیگر وسایل خاموش میشوند ، در نهایت، باتری ماشین علاوه بر موتور برای روشن شدن امکانات خودرو فراهم می کند.

وسایل نقلیه عمومی دارای باتری های سرب اسید هستند. آنها به روش زیر عمل می کنند: انرژی الکتریکی در هنگام شارژ به انرژی شیمیایی تبدیل می شود و در عوض انرژی شیمیایی در هنگام تخلیه به انرژی الکتریکی تبدیل می شود. زمانی که تجهیزات خودرو از از انرژی الکتریکی استفاده میکنند باتری دشارژ ( تخلیه الکتریکی ) انجام دهند .این دشارژ میتواند بخاطرروشن شدن چراغ جلو، سیستم تهویه هوا و سیستم صوتی ماشین باشد.

در مورد فرایند تخلیه، مواد فعال الکترودهای مثبت (دی اکسید سرب) و منفی (سرب اسفنجی) با الکترولیت ارتباط برقرار می کند(فعل و انفعلاتی بینشان ایجاد میشود ) . حاصل این روند، سولفات سرب تشکیل می شود. در نتیجه، سطح آب و همچنین تراکم الکترولیت کاهش می یابد. هنگامی که موتور در حال کار است، باطری ماشین از طریق دینام شارژ می شود. باتری ماشین میتواند برای شارژ شدن دستگاه های الکتریکی متصل به خودرو کمک کند.

زمانی که باتری سرب اسیدی شارژ میشود ، سولفات سرب و آب به دی اکسید سرب و اسید سولفوریک تبدیل میشوند .در نتیجه، تراکم الکترولیت افزایش می یابد.

عملکرد یک باتری ماشین بستگی به درجه حرارت هوا در اطراف باتری دارد. اگر درجه حرارت هوا افزایش یابد، خروجی برق نیز افزایش می یابد. در کنارش ، میزان خود تخلیه و خوردگی الکترودها همزمان افزایش می یابد. کاهش دما همراه با کاهش ظرفیت تخلیه همراه است، در هوای سرد فرایندهای شیمیایی آهسته و چگالی الکترولیت پایین تر است. در صورت عدم بارگیری، فرایندهای داخل باتری متوقف نمی شوند و مقداری خود تخلیه گی در باتری وجود دارد. در مورد اینکه چقدر باتری خود تخلیه می شود، بستگی به دمای هوا در اطراف باتری و ساختمان الکترود دارد .

به طور متوسط، عمر یک باتری ماشین ۲ تا ۳ سال میباشد. مقدار عمر باتری ماشین برای مصرف کنندگان و همچنین تولید کنندگان باتری ماشین بسیار اهمیت دارد. تولید کنندگان باتری ماشین به طور مداوم در افزایش بهره وری و عمر باتری ماشین تلاش مینمایند.

چرا عمر باتری ماشین کاهش میابد؟

اغلب، دلیلش استفاده نادرست یا بی توجهی به باتری ماشین است. برای مثال، یک صاحب خودرو ممکن است فراموش کند که چراغهای جلو یا سیستم تهویه را خاموش کند. در نتیجه، ممکن است یک یا دو تخلیه کامل یا جزئی از باتری ماشین انجام شود که می تواند عمر مفید باتری را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

در صورتی که باطری ماشین به شدت تخلیه شود، تراکم الکترولیت درون آن کاهش می یابد. اگر یک باتری کاملا تخلیه شود، در صورتی که زمستان باشد و باتری هم یخ زده باشد یا سرد باشد ، ریختن  الکترولیت درون آن ممنوع میباشد. یخ صفحات سربی داخل باتری را تغییر خواهد داد. در نتیجه، پوسته باتری خودرو نابود خواهد شد. استفاده از باطری ماشین در این شرایط غیر ممکن است.

شرایط آب و هوایی. با توجه به آمارها، باتری های ماشین از نوع اسیدی در شهرهای جنوبی و گرمسیر به نظر می رسد که بیشتر از باتری های خودرو در ایالت های شمالی و سردسیر تخلیه میشود. دلیلش آب داخل باتری خودرو است که تبخیر می شود و در صورت لزوم دوباره پر نمی شود.

چگونه بفهمم چه زمانی باید باتری ماشین را عوض نمایم ؟

نشانه های متعددی وجود دارد که ممکن است به شما بگوید که وقت آن است که باتری خود را تغییر دهید.

نور چراغهای جلو کم است. ماشین را روشن کنید و بر پدال گاز را فشار دهید . اگر چراغهای جلو نورش تغییر کند، به این معنی است که باتری خودرو به زودی دچار مشکل میشود و مجبورید تعویضش کنید.

ماشین را روشن کنید در حین استارت زدن به شاخص های داشبورد توجه کنید. اگر باطری ماشین قادر به تامین برق لازم نباشد، لامپ ها کم نور خواهد شد و یا لامپ ها گاه گاه سوسو می کنند.

در صورتی که یک باتری به شدت تخلیه شود، صداهایی مانند ضربه زدن از زیر کاپوت میشنوید. این صدا را در حالی که استارت میزنید میشنوید. این ها صداهای تولید شده توسط رله و دینام است.

برخی از ماشین ها، اغلب ماشین های مدرن ، دارای نشانگر ولتاژ باتری خودرو هستند. با کمک این شاخص می توانید میزان ولتاژ را ببینید. اگر فلش در منطقه قرمز باشد، به این معنی است که باطری ماشین دارد تخلیه می شود.به طور کل زمانی که باتری یخ زده یا سرد است نباید باتری را شارژ کرد و اگر باتری از نوع اسیدی است در صورتی که تراکم الکترولیتش کم است نباید درونش آب مقطر و اسید ریخته شود . ابتدا باید باتری به دمای استاندارد که بین 20 تا 25 درجه برسد ، برای این کار باتری را به یک اتاق گرم ببرید ، به هیچ عنوان باتری را به وسایل گرمایشی نزدیک نکنید .

چطور باید باتری ماشینم عوض کنم؟

بهتر است باتری ماشین را هنگام خرید باتری ماشین جدید از فروشنده ، فروشنده عوض کند . اغلب اوقات باتری ماشین همان مدت زمان یا مقداری بیشتر از چیزی که فروشنده باتری ماشین وعده داده کار میکند . بهتر است باتری دارای گارانتی باشد و هنگام خرید کارت گارانتی باتری ماشین را از فروشنده دریافت کنید . اگر میخواهید ماشینتان بیشتر از آن مدت زمانی که فروشنده میگوید عمر کند باتری ماشینتان را بطور منظم بررسی کنید در باتری های اسیدی این بررسی دقیقتر از باتری های اتمی باید باشد .

راهنمای سریع و آسان

چگونه طول عمر باتری ماشین را افزایش دهم؟

اگر باتری از نوع باتری اسیدی است سطح الکترولیت را بررسی کنید. اجازه ندهید که سطح الکترولیت کمتر از اندازه مورد نیاز (۰.۴ تا ۰.۴۵ اینچ بالاتر از صفحات) باشد. شما می توانید سطح را با کمک یک لوله شیشه ای ساده اندازه گیری کنید. در صورت لزوم، آب مقطر اضافه کنید .

چگالی الکترولیت. تراکم باید مطابق منطقه اقلیدی و آب و هوایی باشد. اگر الکترولیت دارای تراکم مورد نیاز است، کمتر احتمال دارد که سولفات صفحات ایجاد شود.

اگر ماشین شما در مدت زمان طولانی در پارکینگ قرار دارد، ترمینال ها را از باتری جدا کنید. بعد این کار باتری ماشین شما شارژ را برای مدت زمان بیشتری ذخیره می کند.

با پیروی از این قوانین ساده، می توانید عمر باتری ماشین افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *