مقالات

باتری آسانسور ناجی شما هنگام قطعی برق

باتری آسانسور ناجی شما هنگام قطعی برق

باتری آسانسور ناجی شما هنگام قطعی برق

باتری آسانسور ناجی شما هنگام قطعی برق اگر از خودتان می پرسید که مگر آسانسور باتری دارد، تصور کنید که وسط چله تابستان در آسانسور هستید و بعد از یک روز سخت چشم انتظارید که هرچه سریع تر به منزل برسید. از قضا، ناگهان برق قطع می شود و شما بین طبقات گیر می افتید.

واقعاً دوست ندارید نیم ساعت، یک ساعت، یا حتی بیشتر در آسانسور حبس بمانید تا برق بیاید. اینکه این تجربه ناخوشایند اتفاق بیفتد یا نه، بستگی به آسانسور شما دارد؛ اگر آسانسور شما مجهز به سیستم اضطراری باشد می توانید با خیال راحت به نزدیک ترین طبقه برگردید.


سیستم اضطراری آسانسور چطور کار می کند؟

هنگامی که ناگهان برق قطع می شود، یک سیستم نجات اضطراری معمولی، طی 30 ثانیه شما را به نزدیک ترین طبقه ممکن می رساند. ساده ترین توضیح نحوه عملکرد سیستم اضطرای آسانسور این است که با قطعی برق، مگنت باز می شود و در صورتی که آسانسور درایو داشته باشد، موتور با نیروی باطری آسانسور یا UPS به دو طرف زور می زند. بسته به اینکه کدام سمت آمپر کمتری بکشد، کابین آسانسور به همان سمت هدایت می شود.

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم این مقایسه آمپرها در دو جهتِ حرکت موتور، توسط میکروکنترلر – که پردازشگری است که درواقع مغز تابلو فرمان شماست – انجام می شود. در نهایت، شما به نزدیک ترین طبقه برده می شوید

سیستم اضطراری آسانسورهای چندکابینه

در مواردی که چندین آسانسور وجود دارد (مثل مجتمع هایی با تعداد بسیار زیادی آسانسور) کابین های آسانسور با قطعی برق باید به لابی برگردند و در آنجا با درهای باز متوقف بمانند. حین اینکه هرکدام از کابین های آسانسور در حال برگشت هستند، بقیه کابین ها باید متوقف باشند تا اضافه باری برای ژنراتورهای برق اضطراری یا باتری ها ایجاد نشود؛ که البته این بستگی مستقیم به ظرفیت ژنراتور برق اضطراری یا باتری اضطراری دارد.

وقتی تمام کابین ها به لابی برگشتند، یک یا چند کابین انتخاب می شوند تا با برق ژنراتور کار کنند؛ تعداد آنها به ظرفیت ژنراتور بستگی دارد. این بخش اتوماتیک را می توان به صورت دستی انجام داد. تعداد واقعی کابین هایی که با برق اضطراری کار می کنند را می توان یک مقدار ازپیش برنامه ریزی شده قرار داد و تعداد کابین ها نباید از مقدار تعیین شده بیشتر شود.

توجه کنید که برای ساختمان های بزرگ با تعداد زیاد آسانسور استفاده از ژنراتور برق اضطراری به جای باتری منطقی ست.

سیستم اضطراری آسانسورهای هیدرولیک

برای آسانسورهای هیدرولیک نیز باید سیستمی برای پایین آوردن آسانسور در زمان قطعی برق موجود باشد. این عملیات می تواند کابین را به پایین ترین سطح بیاورد و برای مسافران امکان خارج شدن از کابین آسانسور را فراهم کند. برای این عملیات به یک سیستم تغذیه باتری دار نیاز است. در ساختمان هایی مانند بیمارستان ها و آسایشگاه ها از یک ژنراتور برق اضطراری استفاده می شود.

UPS بهتر است یا باتری آسانسور؟

اگر شما در یک ساختمان معمولی هستید، از هردوی باتری آسانسور و UPS می توان استفاده کرد. اما این دو تفاوت هایی دارند؛ به طور مثال UPS عمر متوسط 4-5 سال را دارد اما باتری آسانسور 1 تا 2 سال عمر دارد. با این حال، UPS از باتری آسانسور گران تر است.

برتری دیگر UPS بر باتری این است که کیفیت شارژ و دشارژ آن بهتر است.
تفاوت های UPS و باتری آسانسور 1- شارژ و دشارژ UPS باکیفیت تر است؛ 2- طول عمر UPS از باتری بیشتر است.

آیا تمام آسانسورها باید مجهز به باتری آسانسور باشند؟

همان طور که در ابتدای مقاله به تصویر کشیده شده، قطعی های برق ممکن است موجب حبس مسافران مابین طبقات شود. شاید به طور تخمینی بتوان گفت که 70درصد از آسانسورهای فعلی این قابلیت را دارند که بتوان سیستم اضطراری آسانسور را به آنها اضافه کرد. بنابراین وجود سیستم اضطراری آسانسور ضروری است. یادآوری می کنیم که برای اینکه آسانسور خود را ایمن و استاندارد بدانید، تکنسین های بازدید کننده یا بازرسی کننده آسانسور شما باید از وجود سیستم اضطراری اطمینان حاصل کنند.

باتری آسانسور چگونه سرویس و نگهداری می شود؟

سرویسکار آسانسور باید در بازدیدهای ماهیانه برای سرویس آسانسور، از باتری تست مجازی بگیرد؛ یعنی باید به طور دستی برق را حین حرکت آسانسور قطع کند تا سیستم اضطراری به کار بیفتد و باتری دشارژ شود. توجه کنید که در صورتی که باتری ماهیانه دشارژ نشود، از عمر مفید آن کاسته شده و سریع تر خراب می شود.

بنابراین این تست نه تنها برای بررسی وضعیت باتری است بلکه دشارژ باتری است، که در صورت استفاده نشدن از باتری ضرورت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *